Kuru İğne Tedavisi - FİZYO HACETTEPE

KURU İĞNE TEDAVİSİ (DRY NEEDLING)

Kuru iğne tedavisi bilimsel bir tedavi yöntemidir ve tüm dünyada kas iskelet sistemi ağrılarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanılan iğneler ilaç içermediğinden bu yönteme “Kuru İğne & Dry Needling” denmiştir. Uygulama yapılacak kasın yapısına göre boyu değişen, hiçbir kimyasal madde içermeyen akupunktur iğneleri ile uygulama yapılır. Bu iğneler ile birlikte kaslarda şiddetli ağrıya sebep olan ‘’ trigger point’’ yani ‘’tetik noktalara’’ girilir.

Gerekmesi durumunda da iğne yolu ile bölgelere iğne aracılığıyla elektrik akımı da verilebilir.

Yapılan bu tedavi sayesinde, spazmlı kasların çözülmesi sağlanırken diğer yandan da yanlış veya eksik iyileşme süreci yeniden başlatılır.

İğnelerin kas üzerindeki uyarısıyla birlikte vücudumuzun tamir mekanizması devreye girerek sadece ağrıyı değil, direkt olarak hastalığı tedavi eder.

Kullanılan iğneler oldukça ince olup, sanıldığının aksine ağrılı değildir.

Hangi bölgeye, hangi açıyla kullanılması gerektiğini bilen işin ehli olan anatomiyi iyi bilen kişiler tarafından uygulanmalıdır. Aksi takdirde ciddi riskleri de beraberinde getirmektedir.

Sağlığınızı güvenli ellere emanet edin.

Kuru İğne Tedavisi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Bel & Boyun Fıtıkları

Kas Spazmları

Myofasial Ağrı Sendromu

Fibromiyalji

Sinüzit

Omuz Ağrıları

Donuk Omuz

Epikondilitler “Tenisçi Dirseği & Golfçü Dirseği”

Diz ağrıları

Kondromalazi Patella

Duruş bozukluğuna bağlı ağrılar

Baş ağrıları

Migren

Akupunktur ile Kuru İğneleme Arasında Ne Fark Var?

Akupunktur uygulamasında iğnelerin batırılacağı noktalar bellidir, noktaların yeri kişiden kişiye değişmez. Kuru İğne Tedavisinde, uygulama yapılacak nokta tamamen hastanın vücudundaki problemin olduğu noktaya göre belirlenir. Kaslarda oluşan ‘trigger point’  ( halk arasında KULUNÇ) dediğimiz noktalar palpasyonla veya ultrason yardımı ile tespit edilerek, tam bu noktalara iğneler tatbik edilir.

Kuru İğne Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Bir uzman tarafından uygulandığı takdirde yan etkisiz, ağrısız, güvenli bir yöntemdir. En önemlisi de tedaviye çok hızlı yanıt verir. Hastalar daha ilk seanstan itibaren büyük oranda rahatladıklarını ifade ederler.